Cabaret – en högaktuell musikal i höstmörkret

I helgen presenterades ensemblen för höstens stora musikalsatsning på Stadshuset - Cabaret! En musikal som rymmer en hel del sång, dans och musik – men också en hel del mörker. Handlingen utspelar sig i 1930-talets Berlin.
– Det är ett spännande manus och en väldigt aktuell musikal med tanke på den politiska utvecklingen vi ser omkring oss med auktoritära krafter och demokratin på tillbakagång i många delar av världen, säger Alfons Röblom som själv spelade en av rollerna när Svenska Teatern i Helsingfors satte upp Cabaret år 2011. Den här gången är han regissör.
I ensemblen hittar vi bland andra Stefan Gustafsson som spelar konferencier, Nina Granvik som spelar fröken Schneider och Klara Karlsson som spelar Sally Bowles.
– Jag är fruktansvärt exalterad. Det är ju flera i den här ensemblen som jag känner från tidigare produktioner och jag har svårt att tänka mig en bättre rollbesättning, säger Klara Karlsson.
Premiär väntar det den 7 november i höst.