Brändö Lax redo för pilot i EU-finansierat slamprojekt

Projektet går ut på att samla upp slam som i vanliga fall hamnar i havet under fiskodlingskassarna. Illustration från projektet AquaPhoenix hemsida.

I början av juni kommer Brändö Lax att testa pumpa upp slam ur en specialbyggd fiskodlingskasse.

Testet är en del av projektet AquaPhoenix, som finansieras av EU och koordineras av forskningsinstitutet Norce med syfte att undersöka hur slamupptagning påverkar miljön. Tanken är att slammet senare också ska kunna omvandlas till gödningsmedel.

Brändö Lax är en av de 17 samarbetspartners som deltar i projektet. Också naturresursinstitutet Luke är inkopplade på ett hörn.

Brändö Lax anläggning . Arkivfoto: ÅRTV.

Projektet skulle egentligen komma igång först år 2026 här på Åland, men redan nu i juni kommer man alltså att göra en pilot inför den slamuppsamling som ska ske nästa sommar. Då kommer också slammet att tas till vara.

Så här har det sett ut på andra håll när slamuppsugningen genomförts. Pressbild från AquaPhoenix hemsida.

– Det vi vill se nu är hur uppsamlingen fungerar här i våra Östersjöförhållanden, med grundare vatten och starkare vattenströmmar än till exempel i Norge, berättar Henri Hellström, odlingschef på Brändö Lax.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Brändö
  3. Fiskodling
  4. Näringsliv
|