Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Blippfunktionen strular för Ålandsbankenkunder

Arkivfoto.

Flera av Ålandsbankens kunder har den senaste tiden upplevt problem med sina bankkorts blippfunktion.

Johan Alm, avdelningschef på Ålandsbanken, säger att problemet, som upptäcktes för någon vecka sedan, endast gäller vissa typer av kort.

– Problemet ligger hos vår kortleverantör. Vi har gjort en reklamation och beställt nya kort. Det kommer att ordna sig framåt, säger han.

Johan Alm betonar att bekymret endast gäller vid betalning via blippfunktionen och att korten således kan användas den traditionella vägen eller kontaktlöst genom digitala plånböcker.

– De kunder som har problem får gärna kontakta oss så att vi kan se vilket bekymmer det rör sig om med just deras kort eller för att få hjälp att aktivera en digital plånbok, säger han.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 25.5.2023 kl. 15:45|Uppdaterad 25.5.2023 kl. 16:17