Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Blåljus i backspegeln – håll åt sidan och undvik tvära stopp

Genrebild

På sociala medier har frustration rått över hur trafikanter agerar vid blåljusutryckningar.

Enligt polisen och räddningstjänsten agerar de flesta åländska trafikanter rätt när polis, ambulans eller räddningstjänst rycker ut, men det finns fortfarande situationer som kan bli farliga.
– Ibland upptäcker man inte utryckningsfordonet i tid, och då kan det uppstå farliga situationer, säger kommissarie Sari Nuolikoski.

Enligt den åländska vägtrafiklagen ska trafikanter lämna fri väg för utryckningsfordon som använder föreskrivna ljud- eller ljussignaler. Det innebär att man ska köra åt sidan, eller stanna om det behövs, för att underlätta framkomligheten.

Räddningsledare Karl Nordlund uppmanar samtidigt trafikanter att inte tvärstanna om det inte är nödvändigt.
– Sätt på höger blinkers, håll åt sidan och sänk hastigheten lite. Stanna inte helt. Då kan vi köra om på ett tryggt och säkert sätt.
Han lyfter också ett vanligt misstag: att bilister börjar köra om när bilen framför svänger åt sidan för att släppa fram ett utryckningsfordon, för att de har missat att titta vad som händer bakom.

Både Nordlund och Nuolikoski uppmanar bilister att titta oftare i backspeglarna och dessutom vara mer uppmärksamma på hur trafiken runt omkring beter sig.
– Om andra trafikanter plötsligt börjar köra åt sidan kan det vara ett tecken på att ett utryckningsfordon är på väg, säger Nordlund.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Emma EngqvistVisa profil
Publicerad 24.7.2026 kl. 05:47|Uppdaterad 24.7.2026 kl. 09:56