Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Birkas vd: “Hög beläggningsgrad under sommaren”

Bild 1 av 2Pressbild.
Bild 2 av 2Marcus Risberg. Pressbild: Kajsa Göransson.

Beläggningsgraden är hög på m/s Birka Gotland nu under sommarmånaderna, det menar Marcus Risberg, tf vd för Gotland Alandia Cruises.

– Vi går inte ut med exakta siffror men vi ser att en väldigt stor del av kapaciteten för långkryssningarna börjar bli fullbokade, säger Risberg.

Det var i slutet av april i år som Gotland Alandia Cruises meddelade att Susanne Kaarnimo-Knight skulle lämna sitt uppdrag som vd efter en månad av påbörjad kryssningstrafik. Bolaget tillsatte Marcus Risberg, vd för Destination Gotland, som tillförordnad vd.

Rekryteringen för bolaget pågår fortfarande.

– Vi har ett antal kandidater. Den här rekryteringen har renderat ett stort intresse. Vi räknar med att inom en inte allt för avlägsen framtid kunna fatta ett beslut om vem den permanenta vd:n ska bli, säger Marcus Risberg.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Emma Engqvist
Publicerad 9.7.2024 kl. 06:00