Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Bidrag ges till projekt mot plaster

Projektet "Inga mikroplaster i Slemmern" var ett av de som fick projektpengar. Arkivfoto: Cecilia Ekströmer.

Ålandsbanken finansierar i år nio Östersjöprojekt med sammanlagt nästan 250.000 euro. Många av projekten görs för att minska plastavfall och mikroplaster i Östersjön.

När allmänheten fick rösta på vilka projekt de ansåg skulle få de största bidragen röstade 37 procent på ett projekt med en plastavfallsinsamlare för att städa bort skräp från stora havsområden och sammanlagt gick 64 procent av rösterna till plastrelaterade projekt, det berättar Mikael Mörn på Ålandsbanken i ett pressmeddelande.

Två åländska projekt fick pengar. Mariehamns stad fick 35.000 euro för projektet ”Inga mikroplaster i Slemmern” och Ålands fiskevårdsförening fick 5000 euro för att stärka rovfiskbeståndet.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Miljö

Författare

  1. Malin LundbergVisa profil
Publicerad 19.2.2018 kl. 09:23