Bästa resultatet någonsin för Marstad

Stadens fastighetsbolag Marstad gjorde sitt bästa rörelseresultat någonsin när det landade på knappt 1,4 miljoner euro 2024, det visar årsredovisningen.
Året innan var rörelseresultatet drygt 1,1 miljoner euro. Vinsten fördubblades från 2023 och var i fjol drygt 600 000 euro.
Under 2023 och 2024 gjordes två större hyreshöjningar för att klara av det höga ränteläget och inflationen. Dessutom har Marstad höjt hyran i mars i år, men det påverkar resultatet först för 2025.
Marstads vd, Jan Blomqvist, skriver i översikten att det krävs en god likviditet för en fortsatt stabil och fungerande verksamhet. De äldsta delarna i fastighetsbeståndet har fyllt 40 år och det krävs kontinuerligt underhåll och reinvesteringar för att fastigheterna ska hållas i skick.
Uppdaterat fre 25 april kl. 09.20 med att hyrorna höjdes under 2023 och 2024 och att Marstad även höjt hyrorna i år.