”Bärbara datorer och el-bussar är inte krislösningar” – Leino-Sandberg om EU:s miljardfond

Vart tog pengarna från EU:s återhämtningsfond vägen och hur användes de?
Det sökte forskaren Päivi Leino-Sandberg svar på i sin forskning kring fonden. Ikväll föreläser hon om ämnet på Åland.
– Det handlar om jättemycket pengar, 750 miljarder. Det har varit otroligt svårt att få information om hur pengarna använts och vem som beslutat hur de ska användas, säger hon om fonden som kom till under coronapandemin.
Leino-Sandberg har också i sin forskning sett att pengarna använts till projekt som redan fanns i planerna innan krisfonden kom till. Det är hon kritisk till.
– Personligen tycker jag att det finns massor projekt vi inte borde finansiera med EU-pengar, t.ex. bärbara datorer till skolor samt el-bilar och bussar, säger hon.
Hon menar att EU borde finansiera större frågor, som säkerhet och migration.
Kvällens föreläsning, som Leino-Sandberg gör på inbjudan av Obunden samling, startar klockan 18.00 i lagtingets auditorium.