Åtta fall av fästingburen hjärninflammation på Åland i fjol

Genrebild.

Under förra året anmäldes åtta fall av fästingburen hjärninflammation på Åland till Institutet för hälsa- och välfärd, THL.

Totalt anmäldes 123 fall i hela landet, vilket är något lägre än toppåret 2021 då antalet fall var 148. Mellan åren 2018-2022 har det varit 66 fall av fästingburen hjärninflammation på Åland. Sett till incidensen hade Åland 38 fall per 100.000 invånare under den perioden. Högsta incidensen i landet hade Pargas med 46 fall per 100.000 invånare. Så gott som alla personer som smittats har saknat vaccinationsskydd, uppger THL i ett pressmeddelande.

Åland finns fortsatt med i det nationella vaccinationsprogrammet när det gäller TBE-vaccinationer. Det betyder att vaccinationerna är avgiftsfria och alla fast bosatta och långvariga fritidsboende i området som fyllt tre år har rätt till dem.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sjukvård
|