ÅTH: Därför är åländsk nypotatis dyrare

Den åländska nypotatisen är fyra gånger dyrare än nypotatis från fastlandet, trots att det ofta handlar om samma sorter.
I butiken, där åländsk nypotatis denna vecka kostar runt fem euro kilot, är många frågande till prisnivån.
– Hutlöst, menar en av de kunder som Ålands radio träffar vid potatisdisken hos Mattsons i Godby om dagspriset i butik.
De flesta säger samtidigt att de väljer åländskt odlat, men kanske köper mindre mängder. Flera jämför med prisnivåer de är vana vid från fastlandet eller Sverige. Andra väljer att köpa en mindre mängd, och kompletterar med billigare potatis.
Enligt Ålands Trädgårdshall har inte åländska potatisodlare högre marginaler än finländska.
– ÅTH:s odlare har specialiserat sig på potatis som ger lägre avkastning, men som är populära för att de smakar bättre. Och odlingen sker i mindre skala, säger Ålands trädgårdshalls vd Mats Ekholm.
– Butiker och grossister som köper av oss är villiga att betala ett högre pris, fortsätter han och menar samtidigt att de höga marginalerna tas ut i handeln.
Butikskedjorna hävdar dock att de inte gör någon skillnad på påslaget i butik utan att inköpspriset är helt avgörande.


