ÅNOM vill minska biltrafiken – tar hjälp av Grit:Lab

Ålands natur och miljö, ÅNOM, vill minska biltrafiken på Åland och har bland annat tagit hjälp av studerande från Grit:lab.
– Ålänningarna kör mycket bil. Vi behöver titta på hur trafiksystemet är uppbyggt på Åland och diskutera på hur man kan förbättra det, säger Josefine Egenfelt, verksamhetsledare för ÅNOM.
Temat som ÅNOM ska jobba med under oktober-december är miljötrafik och trafikmiljö. Men det blev en tjuvstart redan i juni då det ordnades ett buildathon i samarbete med PAF, Grit:lab och landskapsregeringen på temat trafiklösningar.
– De studerande på Grit:lab jobbade en hel dag och tog fram fem olika förslag på trafiklösningar, säger Egenfelt.

Bland förslagen finns en reseplanerare där man kan följa bussar i realtid men det är även en app som samlar kollektivtrafiken och var det finns möjlighet att hyra exempelvis el-scootrar.
– Vi försöker pitcha de här idéerna i olika forum och ser om det är någon som nappar helt enkelt, säger Egenfelt.