Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ålcom tecknar tv-avtal med finländskt fiberbolag

Fiberbolaget Lounea, som väljer Ålcoms tv-tjänst Play+ för sina kunder. Foto: Kevin Woblick, Unsplash

Ålcom har tecknat avtal med det finländska fiberbolaget Lounea, som väljer Ålcoms tv-tjänst Play+ för sina kunder. Tjänsten ska erbjudas under namnet Lounea Viihde. Detta framkommer i ett pressmeddelande.

Lounea har cirka 150 000 anslutna kunder.
Ålcoms vd Tom Bengtsson skriver i ett mejl till Ålands Radio att affären är betydande och ett kvitto på att bolagets tv-tjänst kan konkurrera på marknaden. Han ser också stora möjligheter till tillväxt och fortsatt expansion i Norden.

Play+ erbjuder bland annat tv-kanaler, inspelning i molnet och möjligheten att se program i efterhand på olika enheter. Tjänsten har utvecklats av Ålcom i samarbete med det spanska teknikbolaget AgileTV.

Bengtsson vill inte kommentera affärens ekonomiska villkor.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Ålcom

Författare

  1. Martina ErikssonVisa profil
Publicerad 29.10.2026 kl. 13:06