Ålänningarna ser betydligt mörkare på ekonomin än grannarna – håller hårdare i plånboken

Ålänningarnas syn på hur den offentliga ekonomin kommer att utvecklas inom de närmaste tolv månaderna är betydligt mer negativ än svenskarnas och finländarnas. Det berättar utredaren Johan Ekstedt från Ålands statistik- och utredningsbyrå (Åsub).
Åsub har som en del i sin ekonomiska översikt för hösten 2026 mätt hur det så kallade konsumentförtroendet ser ut på Åland, och där märks det att ålänningarna ser mörkt på landets ekonomi framöver.
– Hushållen på Åland är mer återhållsamma med sina pengar än till exempel hushållen i Sverige där det kommit i gång lite bättre. Det har att göra med att man har en betydligt mer negativ syn på landets ekonomi de kommande tolv månaderna, säger Johan Ekstedt.
En följd av inställningen är att ålänningarna drar sig för att göra stora inköp.
– Det slår ju på handeln och företagen som är beroende av konsumtion, säger Johan Ekstedt.
