Ålänning talade på antidemokratisk konferens

Isac Boman talade på konferensen Identitär Idé. Foto: Skärmdump

Isac Boman, skribent och tidigare partisekreterare för Ålands Framtid, medverkade i helgen på den årligt återkommande konferensen Identitär Idé som denna gång arrangerades i Stockholm.

Bakom detta står bland andra förlaget Arktos som ålänningen publicerat sin bok ”Penningmakten – ett medel för frihet eller slaveri” på. Bland talarna finns personer med bakgrund i organisationer som numera nedlagda Svenskarnas Parti, tidigare Nationalsocialistisk Front, och Svenska Motståndsrörelsen, numera Nordiska Motståndsrörelsen. Organisationer som, enligt den svenska säkerhetespolisen, vill avskaffa demokratin. Enligt den svenska tidskriften Expo så är rörelsen kring Identitär Idé en politisk miljö som vill avskaffa demokratin, införa ett hierarkiskt styrelsekick och massdeportera människor. Ålands Radio har givit Isac Boman möjligheten att kommentera sin medverkan antingen över telefon eller mejl. Boman, som håller på med ett ”större reportage” för nättidningen Nya Dagbladet om hur olika mediahus såsom exempelvis Ålands Radio samarbertar med Expo, har avböjt att kommentera direkt till ÅRTV.

- Eftersom jag kommit fram till att det säkert kommer att bli ett drev blir det i formen av ett allmänt meddelande på min offentliga Facebook-sida, skriver Isac Boman.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Totte Vesterlund
|