Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ålandspremiär för Skiftets pensionärsparlament

Christian Beijar hälsar välkommen. Owe Sjöblom

Skiftets Pensionärsparlament ordnar en tre dagar lång Ålandssession. Dryga 40 personer deltar från åländska och åboländska pensionärsföreningar. På agendan står bland annat föreläsningar och diskussioner om äldreomsorgen.

– Vi tog modell från Kvarkens pensionärsparlament. Det är viktigt att kunna samarbeta över gränserna, säger Christian Beijar som är ordförande för Mariehamns pensionärsförening.

Bland föreläsarna finns den åländska forskaren Erika Boman. En lärdom från den senaste sessionen är att inte ha ett alltför kompakt program. Det är viktigt att vika tid åt diskussioner mellan programpunkterna, konstaterar han.

Första parlamentet hölls i fjol på Kimito, nästa år är det dags att hålla sessionen i Åboland igen.

– Sedan får vi se om det blir nån fortsättning, säger Christian Beijar.

Ulla-Maj Wideroos. Foto: Owe Sjöblom

På plats under sessionen finns även Ulla-Maj Wideroos, ordförande för Svenska Pensionärsförbundet. Förbundet har funnits i 50 år och har 72 lokala föreningar med nästan 20 000 medlemmar.

Att pensionärsföreningarna och deras arbete är angeläget är hon den första att intyga.

- När jag ser hur människor engagerar sig, pratar och umgås på det här sättet - det räcker för att jag ska förstå att föreningarna är oerhört viktiga.

Skiftets Pensionärsparlament sammanställer det man kommer fram till under mötet för att bland annat skicka det till social- och hälsovårdsministeriet i riket och Ålands landskapsregering.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
Publicerad 18.5.2026 kl. 17:46|Uppdaterad 18.5.2026 kl. 19:43