Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ålandsministern: Åland borde få bestämma om reserestriktioner

Ålandsminister Anna-Maja Henriksson (SFP)

Ålandsminister, tillika justitieminister, Anna-Maja Henriksson (SFP) säger i en intervju med Helsingin Sanomat att Åland borde få besluta om sina egna reserestriktioner.

-Det vore klokt. Självstyrelsen kan bättre överblicka situationen, men om den frågan är vi ännu inte eniga i regeringen. Det skulle vara möjligt att lagstifta att Åland är ett gränsområde som kan beviljas undantag från resereglerna, säger hon till tidningen.

Anna-Maja Henriksson konstaterar att gränsfrågorna har varit svåra särskilt för Åland och enligt henne har Ålands förtroende för riksregeringen försvagats avsevärt. Samtidigt har rösterna för ett starkare självstyre blivit högre och hon beklagar att förnyelsen av självstyrelselagen har dragit ut på tiden.

-Det är ledsamt att se hur dålig den allmänna kunskapen bland finländarna är om Ålands självstyre, säger hon.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Politik

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 11.11.2021 kl. 07:16|Uppdaterad 11.11.2021 kl. 09:32