Åländska lärare om elevers låga kunskapsresultat i kärnämnen: ”Vi är djupt oroade”

Ålands lärarförening uttrycker en växande oro kring de sjunkande kunskapsresultaten bland grundskole- och gymnasielever på Åland. Det framkommer i en skrivelse till landskapsregeringen.
Kunskapsresultaten i kärnämnen som matematik och svenska visar en nedåtgående trend de senaste åren. I både Karvi-utvärderingar och studentskrivningar är resultaten nu lägre på Åland än i riket.
“Vi är djupt oroade över att Åland uppvisar så pass låga resultat i jämförelse med Finland. Detta riskerar att undergräva likvärdigheten i utbildningen och begränsa elevernas framtida möjligheter”, skriver Ålands lärarförening.
Lärarföreningen menar att ett antal åtgärder behöver implementeras från landskapsregeringens sida. Bland annat vill man se en översyn av lagstiftning och läroplan för att möjliggöra ett mer flexibelt och behovsstyrt stöd och en förstärkning av timresurserna i matematik och svenska så att de är på samma nivå som i riket. Dessutom vill man att en landskapsomfattande resursskola inrättas för att avlasta grundskolan och stärka likvärdigheten.