Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ålands Radio inleder samarbetsförhandlingar

Magnus Lundberg. Foto: Tomas Tornefjell.

Styrelsen för Ålands Radio och TV Ab har fattat beslut om att inleda samarbetsförhandlingar med målet att minska personalkostnaderna med 100.000 euro.

-Vi behöver spara totalt 200.000 euro och 100.000 av dessa räknar vi med att spara genom att minska personalkostnaderna. Det säger Magnus Lundberg (c) som är styrelseordförande för Ålands Radio och TV Ab.

Processen beräknas pågå i två månder. Förhandlingarna kan till exempel leda till överföring av personal till deltid, eller i yttersta fall uppsägning eller annan avgång.

Den största löpande kostnaden för bolaget är personalkostnader, som motsvarar 68% av bolagets löpande utgifter.

-I och med landskapsregeringens beslut häromveckan att inte justera medieavgiften inför år 2022 så kan det konstateras att bolaget inte kan ligga kvar på samma kostnadsnivå inför år 2022. Det säger styrelseordförande Magnus Lundberg.


Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Tomas TornefjellVisa profil
Publicerad 6.10.2021 kl. 22:00|Uppdaterad 7.10.2021 kl. 05:33