Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ålands jakt- och fiskemuseums framtid oklar

Hanna Kivikero. Foto: ÅRTV

Ålands jakt- och fiskemuseum har påverkats hårt i coronapandemins spår och museets framtid är nu oklar.

Det säger museets intendent Hanna Kivikero som berättar att vårens uteblivna skolbesök och sommarens inställda färjeturer från Sverige har gjort att museet tappat nästan alla besökare.
Läget har lett till en katastrofal ekonomisk situation då intäkter från försäljning av produkter i museibutiken och entréavgifter uteblivit.
- Vi får ett litet bidrag från landskapet men det täcker ungefär kostnaderna för fastigheten. Frågan är om vi alls kan fortsätta ha verksamhet framöver, säger Hanna Kivikero.

Hanna Kivikero efterlyser en museilag på Åland och menar att en sådan lag skulle garantera en fast finansiering för det privatägda museet. Åland saknar i dag en museilag vilket enligt Hanna Kivikero ställer till problem även för andra privatägda museer.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Martina ErikssonVisa profil
Publicerad 10.8.2020 kl. 17:14