Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Åland Sport Week fortsätter att växa

Lena Eriksson är projektledare för Ålands Idrott. Foto: Sandra Broborn

Åland Sports Week arrangeras för tredje gången nu till helgen. Intresset är större än någonsin med omkring 250 deltagare och tolv olika idrotter på programmet.

Det här året sträcker sig Åland Sport Week över tre dagar, fredag - söndag.

– Vi har idrotter som varit med alla tre år och har hittat sin form, säger Lena Eriksson, projektledare för ÅSW från Ålands idrott.

I år tävlas det i agility, basket, bowling, discgolf, dynamiskt sportskytte, friidrott, gymnastik/special olympics, orientering, padel, simning, styrkelyft och tennis.

Utöver tävlingarna erbjuds möjlighet att få en självstyrelserunda på Ålands lagting, prova på ridning och öppet stall vid Ridklubben Sleipner, även orienteringen har prova på-tillfälle och så kan man åka på en rundtur med buss.

– Vi fortsätter att utveckla Åland Sport Week och förhoppningen är att vi växer ytterligare under de kommande åren, säger Lena Eriksson.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport

Författare

  1. Sandra BrobornIntervjuVisa profil
  2. Owe SjöblomTextVisa profil
Publicerad 10.8.2026 kl. 10:41|Uppdaterad 10.8.2026 kl. 11:34