Åland med på ett hörn i Trump-hälsning

Åland finns med på ett hörn i den video som YLE:s Radio X3M har producerat som Svenskfinlands hälsning till USA:s president Donald Trump. Bild ur videon.

Också Åland finns med på ett hörn i den video som YLE:s Radio X3M har producerat som Svenskfinlands hälsning till USA:s president Donald Trump.

Många länder har skickat hälsningar till Donald Trump för att övertyga honom om deras förträfflighet, som en skämtsam reaktion mot Trumps slogan ”America First”. I Svenskfinlands bidrag nämns alltså Åland.

- Vi byggde Skärgårdshavet, den djupaste vattenmuren i världen, för att hålla ålänningarna ute. De tar våra pengar men vill vara svenskar. Bad hombres, säger videons berättarröst som har likheter med Donald Trump.

Trenden med hälsningar till Donald Trump från olika länder startade för några veckor sedan och har fått spridning på sociala medier.

Här kan man se hälsningen till Donald Trump: https://svenska.yle.fi/artikel/2017/02/22/har-ar-svenskfinlands-halsning-till-donald-trump

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Alfons Röblom
|