Åland grönskar med öppna gårdar i helgen

I helgen har det blivit dags för evenemanget Åland Grönskar och både Mickels gård i Jomala och Haddnäs gård i Lemland finns med bland de öppna gårdar som återvänder till det här evenemanget i år efter några års paus.
– Jag älskar ju att öppna upp gården för att visa barn hur man kan leva det här livet på landet, ekologiskt, närproducerat, ta till vara på allt gammalt. Min drivkraft är min del av klimatångesten, som gör att jag vill visa hur man kan leva, säger Hanna Karlsson vid Mickels gård.

Sju öppna gårdar men också mängder av bokningsbara aktiviteter på många andra håll ordnas i helgens upplaga av Åland grönskar.Man har till exempel chans att uppleva naturbetespromenader, skapa i lera, åka traktorsläp, besöka försöksodlingar, måla akvarell och inspektera grönsaksodlingar på åkrar.

– Vi vill lyfta vår landsbygd och visa hur vi producerar våra livsmedel. Så att våra konsumenter kan förstå men också sätta värde på det vi äter, säger Birgitta Eriksson-Paulson, som är verksamhetsledare för föreningen Skördefestens vänner.