Aktieägarföreningens sista önskan till Viking Line: Återuppta Kapellskärstrafiken

Aktieägarföreningen Viking fattade på ett medlemsmöte i går beslut om att upplösa föreningen. I ett pressmeddelande skickar man ett sista budskap till Viking Lines styrelse. Återuppta Kapellskärstrafiken!
I pressmeddelandet skriver föreningen att dess styrelse under året haft diskussioner och genomgångar med Viking Lines vd Marcus Risberg om behovet att återuppta trafiken mellan Mariehamn och Kapellskär. Man har tagit fram kalkyler som visar på långsiktig lönsamhet för en sådan trafik även med hybriddrift.
”Viking Line är tillsvidare den mest passande och kunniga aktören för att återuppta den dagliga trafiken”, skriver föreningen.
Man önskar också att styrelsen framöver stöder ledningens och vd:ns ambitioner för re- och nyinvesteringar i tonnaget. Under året har föreningen med Risberg diskuterat behovet av nya fartyg för linjerna Helsingfors till Stockholm och Tallinn med nya drivmedel.
”För att förverkliga detta bör utdelningarna till aktieägarna hålla en långsiktigt hållbar nivå så att tillräckliga vinstmedel kan allokeras till re- och nyinvesteringar”, skriver föreningen.

Aktieägarföreningen Viking står inför upplösning – ordförande: “Inte så mycket skäl att fortsätta”
Beslutet tas vid årsmötet den 14 oktober