30 år av EU-medlemskap & finansiering på Åland

Lars Danielsson och Anton Nilsson var med och firade Ålands 30 år i EU. Foto: Tomas Tornefjell.

I går torsdag uppmärksammades Ålands 30 år i EU under ett evenemang i Alandica i Mariehamn.

Dagens huvudtalare var Lars Danielsson, som bland annat varit Sveriges EU-ambassadör i Bryssel och kabinettssekreterare vid Utrikesdepartementet, med en central roll i att forma Sveriges EU-politik. 

I sitt tal framhöll han bland annat vikten av fler frihandelsavtal, miljöarbetets betydelse och behovet av att öka antalet medlemsländer i EU. 

Avslutningstalet hölls av Anton Nilsson som är ministerråd i Finlands ständiga representation i Bryssel. Enligt honom har medlemskapet i EU lett till att Åland blivit en del i ett större sammanhang, vilket ger fina möjligheter för ungdomar som vill studera i Europa.

Evenemanget arrangerades av Central Baltic-programmet, Ålands landskapsregering och Leader Åland med externa medel från Central Baltic.

Taggar

  1. Nyheter
  2. EU
|