15 trafikolyckor med personskador under årets andra kvartal

Det har inträffat 15 trafikolyckor med personskador på Åland under årets andra kvartal, det skriver Ålands statistik- och utredningsbyrå, Åsub.
Antalet olyckor med personskador har minskat jämför med förra året, då det inträffade 19 olyckor under samma period.Uppgifterna kommer från Ålands Ömsesidiga försäkringsbolag.
Totalt har det inträffat 229 olyckor under kvartalet, jämfört med 364 olyckor under motsvarande period förra året. De flesta olyckorna orsakas av förare i personbilar,169 stycken. Majoriteten av olyckorna inträffade på parkeringsplatser, torg och gårdsplaner eller liknande. Antalet viltolyckor var 52, vilket är en marginell minskning i förhållande till 2024.
Flest olyckor har skett i Mariehamn, totalt 87, följt av Jomala, med 46 olyckor.
Åsub skriver att det kan finnas ett mörkertal då statistiken endast omfattar olyckor där minst en av de inblandade är försäkringstagare hos Ömsen.