Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Bakom kulisserna på Per-Ove Högnäs senaste filmprojekt

0:00
-0:00
Media 1 av 2Trettiotalskläder och träsnipor i Pojken som Ville till Amerika
Media 2 av 2I scenen som filmas har snipan just anlänt till Stockholm, och huvudkaraktären vaknar upp till frågande blickar. Foto: Felix Quarnström

Det var många som höjde på ögonen åt det tiotal människor som, klädda i bästa trettiotals-stil, hängde runt mellan sjöbodarna, på bryggorna och kring sniporna i Sjökvarteret i fredags.

- Vi är inne på den tredje dagen av filmande, säger Simon Holmström, som är inspelningskordinator för projeketet. Scenerna vi håller på att spela in just nu utspelar sig i Stockholm, men allt eftersom inspelningarna fortsätter kommer vi att behöva frivilliga statister för scener i till exempel Göteborg och Bermuda, platser på vägen mot Amerika.
En av statisterna på plats är Filippa Enroos, som står med upsatt hår och en blommig klänning.
- Scenen vi spelade in igår utspelade sig i Eckerö. Då hade jag grövre kläder och håret i flätor. Nu ska vi befinna oss i Stockholm, och vara lite finare.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Felix Quarnström
Publicerad 7.8.2017 kl. 13:46