Stadsbiblioteket visar utställning om Sally Salminen – dagböcker bland de unika föremålen

På stadsbiblioteket i Mariehamn visas Jubileumsutställningen ”50-90-120: Sally Salminen” där man uppmärksammar att det i år är 120 år sedan författaren Sally Salminen föddes, 90 år sedan hennes världskända succéroman Katrina publicerades och 50 år sedan hon dog.
Enligt Sally Salminens egen önskan skulle hennes dagböcker förvaras på Mariehamns stadsbibliotek och dessa visas nu för första gången för allmänheten, tillsammans med andra unika föremål som har tillhört Sally Salminen och som ingår i Stadsbibliotekets Alandica-samling.
Bibliotekarie Victoria Granlid som ansvarar för Alandica-samlingen samt kulturledare Inger Lundberg ser fram emot att välkomna besökarna till utställningen som pågår till och med den 6 september.
– Min förhoppning är att besökarna ska få med sig att Sally Salminen var så mycket mer än Katrina. Hon var före sin tid, men samtiden förstod inte att uppskatta det, säger Victoria Granlid.