Mari utforskar kriget med hästens hjälp

En konstutställning om krig är kanske inte så ovanligt och en utställning om hästar dyker upp med jämna mellanrum. Men en konstutställning om krig med hästen i fokus är desto ovanligare.
– På grund av kriget i Ukraina så har jag intresserat mej mer för vad Finland var med om under kriget och då blev hästen min ingång till det, säger konstnären Mari Stefansdotter.
Utställningen heter Krigshäst - Om finnhästens deltagande i vinter- och fortsättningskriget och hänger i Galleri Skarpans till den 24 oktober.
Bilderna är serigrafier, är tryckta på papper eller tyg och motiven kommer från fotografier tagna under kriget.
– Jag har valt ut bilder som intresserar mej, får mej att ställa frågor och också bilder som har en konstnärlig kvalitet, säger Mari.
Till bilderna har poeten och författaren Carina Karlsson skrivit en dikt som hänger bredvid bilderna.
– Mina dikter är inte skrivna till en specifik bild utan snarare till sammanhanget, säger hon.
Utställningen har vernissage idag, torsdag, klockan 18.30 till 20.00.