Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Intermezzokören uppträdde med lokala körer i Spanien

Här uppträder Intermezzokören i Spanien. Foto: Intermezzokören

Förra veckan besökte Intermezzokören Spanien och Estepona för bland annat uppträdande med lokala körer.

Körmedlemmarna Birgitta Landström och Gunilla Ekqvist berättar att det hela började som ett skämt, då de tidigare medlemmarna Kjell Nilsson och Susanne Erikson bor där under delar av året, men att skämtet till sist blev verklighet.

De uppträdde med låtar såsom Dancing queen och Gabriellas sång tillsammans med de två lokala körerna. Ekqvist och Landström passar på att berömma hur pass bra de klarade av Gabriellas sånng, med tanke på att de lokala koristerna inte talar svenska.

Utöver uppträdandet, som skedde i en kyrka, hann sällskapet från Intermezzokören, som var runt 40 personer, med en hel del annat och det blev en exempelvis spontana uppträdanden under resans gång, men även sådant som inte var direkt musikrelaterat.

Kören har tidigare besökt bland annat Italien, Kroatien och USA. Efter Spanienresan hoppas Landström och Ekqvist på att kören någon gång i framtiden kunde ta sig till Italien på nytt.

Taggar

  1. Kultur
  2. Körsång
  3. Musik
  4. Resor

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 14.10.2026 kl. 10:23