Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Hägerstrand släpper sista delen av sjögrästrilogin

Peter Hägerstrand. Foto: Peter Grönholm

Snart släpper musikern Peter Hägerstrand den sista delen i EP-trilogin Sjögräs, som baseras på gamla familjefotografier.

Familjefotona är från början av 1900-talet och framåt. Bilderna kommer från både Hägerstrands mammas och pappas släkter, på mammans sida finns bland annat fotografier från Karelen, som familjen tvingades lämna i och med kriget. Den tredje delen av Sjögräs består av fem låtar och är enligt Hägerstrand den mest personliga hittills.

I januari ska projektet presenteras i en konsert där musiken kombineras med projektioner och rörligt bildmaterial. Konserten genomförs med musiker på scenen i Alandica i Mariehamn och stråkmusiker i Stockholm. Med hjälp av teknik som möjliggör ljud- och bildöverföring utan fördröjning ska musikerna kunna samspela på distans.

EP:n ges enbart ut digitalt och skulle egentligen kommit på lördag, men på grund av vissa problem så blir det ungefär en veckas framflyttning av lanseringen. På lördag klockan 19 kan publiken höra en akustisk version av musiken i Kulturvillan.

Taggar

  1. Kultur
  2. Peter Hägerstrand
  3. Åländsk musik
  4. Musik

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 29.10.2026 kl. 17:29