Ett enmansband i kyrkan – Fredrik Erlandsson spelar flera instrument samtidigt

Fredrik Erlandsson bjuder på en konsert som innehåller lite av varje i kväll i Jomala kyrka. Foto: Elias Svensson

I kväll, onsdag, klockan 19 slår Fredrik Erlandsson upp portarna till S:t Olofs kyrka i Jomala och bjuder på solokonsert. Utbudet den här gången kommer att bestå av en saligt blandad kompott.

– Det kommer att bjudas på allt möjligt: jazz, klassisk musik, svenska 70-tals hits från svensktoppen, visor, sång, trumpet, orgel och massa annat. Eftersom jag får välja helt själv så tog jag lite ur varje godispåse,säger han.

Han berättar att konceptet att stå ensam på scenen är väldigt inspirerande och utmanande. Erlandsson beskriver det som att det nästan är som i mångkamp i friidrott.

– Jag är smånervös inför när jag ska spela trumpet och orgel samtidigt. Då får jag nog anstränga mig lite extra, säger han.

Det är fri entré och under kvällen samlas en kollekt till välgörande ändamål in.

Taggar

  1. Kultur
  2. Musik
  3. Konserter