Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

De första ålänningarna porträtteras i Liv Wentzels nya bok

Liv Wentzels nya bok heter Sälland

Liv Wentzels nya roman Sälland utspelar sig på Åland för 6 000 år sedan, alltså under stenåldern. Det är första delen i en trilogi, där målet är en bok per år.

Wentzel säger att man får följa “Älgstammen”, som paddlar till Åland varje vår och sommar för säljakt. I boken blir de tvungna att stanna hela vintern på Åland, något de klarar.

– Det föder idén om man skulle kunna bli bofast på Åland, säger hon.

Sälland är troligen den Ålandsrelaterade roman som utspelar sig tidigast i historien. Liv Wentzel säger att hon, även om boken är en roman, fått göra en hel del research för att ha koll på vilka växter som fanns och hur klimatet var. Inspirationen till boken kommer från SVT-serien Sveriges historia, som visade det mänskliga under stenåldern.

Den nya boken släpps förhoppningsvis inom en par veckor. I bok två är tanken att man får se “Älgstammens” och andra stammars liv. Tredje boken berör en permanent flytt till Åland, något som äger rum då det redan flyttat andra folk till Åland.

Taggar

  1. Kultur
  2. Bok
  3. Böcker
  4. Litteratur

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 3.9.2026 kl. 16:07|Uppdaterad 3.9.2026 kl. 16:18