Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Blaue Frau gästar Alandica med föreställningen “Still looking for Rick”

Blaue Frau ger föreställningen "Still looking for Rick". Pressbild

Teatergruppen Blaue Frau kommer till Mariehamn och spelar föreställningen “Still looking for Rick” i Alandica.

I föreställningen “Still looking for Rick” används debattforumet www.genusdebatt.com från 2006 som utgångspunkt för en utredning av det feministiska samtalet då och nu. Föreställningen är ett slags feministiskt True Crime där nättrollet Rick får en av huvudrollerna.

– Det är som en tidsresa om hur diskussionen om feminism har sett ut under de senaste 20 åren, säger Sonja Ahlfors som medverkar på scenen.

Blaue Frau är en professionell och feministisk grupp som arbetar med gränsöverskridande, deltagarbaserad scenkonst. Den finlandssvenska gruppen har sedan starten 2005 producerat 40 föreställningar och bland annat en festival, flera workshops, en podcast och en bok.

Föreställningen “Still looking for Rick” spelas torsdag den 17 och fredag 18 september i Alandica.

Taggar

  1. Kultur
  2. Kultur

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
Publicerad 16.9.2026 kl. 16:30