Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Glittrande magi i sagostund ledd av dragqueen

Bild 1 av 4Colin och Olivia Ståhlberg imponerades av sagotanten Henrik Johanssons vingar. Foto: Rebecca Björkholm.
Bild 2 av 4Henrik Johansson efter effektfullt dräktbyte utanför draperiet. Foto: Rebecca Björkholm.
Bild 3 av 4Fyra olika sagor lästes, bland annat om en färgtrumpet och en enhörning med magiskt bajs. Foto: Rebecca Björkholm.
Bild 4 av 4Magiskt glitter med önskningar var ett populärt inslag. Foto: Rebecca Björkholm.

Glittrande magi och regnbågens färger dominerade när ett dussin barn bjöds in i sagans värld av "sagotanten" och dragartisten Henrik Johansson, som när han inte läser sagor bland annat skådespelar på Kungliga operan i Stockholm.

Under det gångna veckoslutet arrangerade Nordens institut på Åland och Mariehamns stadsbibliotek fyra sagostunder. Regissören och författaren Petter Wallenberg har skapat konceptet “Bland drakar och dragqueens” där flera av Sveriges mest kända dragartister framför sagor för barn, ett koncept som blivit mycket populärt.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Rebecca Björkholm
Publicerad 11.11.2019 kl. 09:44|Uppdaterad 11.11.2019 kl. 09:58