Folkhälsan ordnar ny utbildning för seniorer i skolan

Joakim Svensson. Foto: Rasmus Lindqvist.

Folkhälsan står i startgroparna för att dra igång en ny utbildning för seniorer i skolan, så kallade skolmormor/farmor eller skolmorfar/farfar.

Utbildningen kommer att ordnas den 22 augusti och man kan anmäla sig till utbildningen genom att kontakta Joakim Svensson, barn- och ungdomskoordinator på Folkhälsan.

- Uppdraget bygger på frivillighet och man bestämmer själv hur mycket tid man vill ge till uppdraget. Vanligtvis handlar det om någon eller några timmar i veckan. Bara för att man går utbildningen behöver man inte förbinda sig att ställa upp, säger Joakim Svensson.

- Seniorerna är mycket populära och får långt efter uppdraget höra "hej, mormor eller morfar" på stan av barnen, fortsätter han.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Rasmus Lindqvist