Translate this page

This is a service provided by Google Translate. Please note that by using it, Ålands Radio och TV cannot guarantee the accuracy of the translation.

Publicerad: måndag, 9 juli, 2018 - 10:05Uppdaterad: lördag, 28 juli, 2018 - 15:46
  • Auktion på gång. Foto: Lukas Jacobson.
  • Auktionsdeltagarna Gilbert och Lars. Foto: Lukas Jacobson.
  • Magnus Kalm. Foto: Lukas Jacobson.
  • Marion Kalm och Siv Erikson. Foto: Lukas Jacobson.

Auktion på Styrsö

I lördags var det auktion på Styrsö där Siv och Björn Erikson sålde släktklenoder och saker de samlat på sig under flera decennier.

Sommarauktioner på Åland brukar ju locka en ganska stor publik och så var fallet även på Styrsö i lördags. Gomorrons reporter Lukas Jacobson var på plats och fick en pratstund med åskådare, säljare och köpare.

Ålands Radios journalistik ska alltid vara trovärdig och opartisk. Vi är oberoende från politiska, religiösa, ekonomiska och kommersiella intressen.

Läs mer om bolaget och vårt arbete »