Traditionen med julgranspyntning i polishuset fortsätter

På fredagen hade polisen bjudit in till pyntning av polishusets julgran och runt tio barn fick möjligheten att träffa poliser och hänga upp julpynt. Det hela börjar bli lite av en tradition, då det är tredje året i rad det hela ordnas.
Julgransmajor var Julia Johnsson, som till vardags har titeln ungdomspolis. Hon berättar att det är en fin möjlighet för polisen att visa upp sig och stärka förtroendet.
– Det här är första året jag har hand om detta. Det är jättespännande och jag tycker det är kul, säger hon.
Julia Johnsson säger att barnen själva får bestämma hur granen pyntas, men att polisen hjälper till om det behövs. Bland barnen var stämningen på topp, även om vissa var lite blyga inledningsvis.

Maja Bergman, som är fem år, stod redo att pynta granen med en stor rosaglittrig kula. Hon besökte polishuset för första gången och var lite nervös, men poliserna visade sig sedan vara snälla. En annan på plats var Helmer, som bidrog med bland annat en brun-orange dekoration till den stora julgranen.