Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Rapport om befolkningsutvecklingen på Åland

Mariehamn och Jomala är det nuvarande kommuner som väntas växa mest invånarmässigt, enligt Karolina Gottberg. Arkivfoto: Hasse Persson-Bru

Befolkningsutvecklingen på Åland har förärats en ny rapport. Utmaningarna är många. Det menar Karolina Gottberg, som är utredare på landskapets infrastrukturavdelning.

Karolina Gottberg har tagit fram en hundra sidor tjock rapport om befolkningsutvecklingen på Åland och framtida behov.

Under de närmaste 15 åren beräknar hon att Ålands befolkning ökar med 4 000 till 5 000 personer.

Samtidigt avfolkas landsbygden och allt fler flyttar till Mariehamn och Jomala. Det har bland annat skapat förutsättningarna för Maxingeområdet och alla de butiker som finns där nu.

De som motsätter sig kommunsammanslagningarna gör det ibland med motiveringen att de lokala företagen och den privata servicen skulle försvinna, men enligt Gottberg sker det redan ändå.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Frippe Granlund
Publicerad 24.9.2018 kl. 16:25