Nya kor har flyttat in på Johannisbergs gård

För ett år sedan började Sussi och Frej Bomansson på Johannisbergs gård i Kvarnbo i Saltvik fundera på hur framtiden skulle se ut och kom då fram till att det behövdes en förändring.
Det har funnits mjölkkor länge på Johannisberg och nuvarande ladugård byggdes 2009.
– Vi kom fram till att mjölkproduktionen skulle avvecklas, vi börjar bli till åren och det skulle ha behövts nyinvesteringar och det fanns inte ekonomiska förutsättningar för det, säger Frej Bomansson.
Så i oktober kom förändringen, hälften av besättningen såldes till Boda mjölk i Hammarland och den andra häften till riket.
– Det var hemskt när mjölkkorna åkte iväg, det var jobbigt. Korna var som familjemedlemmar, alla hade sina namn och vi tillbringade så mycket tid med dem, säger Sussi Bomansson.
Men det är inte tomt i ladugården, där finns istället nu Hereford-kor som används för köttproduktion. Det är cirka 60 kor som har flyttat in och det är ungefär lika många som mjölkkorna var.
Paret Bomansson säger att det blev en stor omställning i livet och båda tycker att det har blivit till det bättre. Och att sluta med mjölkproduktionen och istället börja med köttproduktion var en förutsättning för att gården ska leva vidare.
– Om något år är det tänkt att vi går i pension och då tar sonen Tobias över, säger Frej Bomansson.