"När stödet saknades tog föräldrarna initiativ" – så föddes DUV Åland för 60 år sedan

I år fyller DUV Åland 60 år. Föreningen är en intresseorganisation för barn och vuxna med intellektuell funktionsnedsättning, deras familjer och anhöriga.
DUV grundades på 1960-talet av föräldrar som ofta kände sig ensamma. Hedersordförande Göran Hansen minns det första mötet.
– Min upplevelse av den första kvällen var: vi är ju inte ensamma och vi bestämde då att efter en månad skulle vi träffas igen, säger han.
Jubileet uppmärksammas med en ny bok skriven av Helena Forsgård. I arbetet med boken har hon särskilt lagt märke till det starka och långvariga föräldraengagemang som burit föreningen framåt genom åren.
– Det finns många saker som berör en när man jobbar med det här. Men det som jag slås av är föräldraengagemanget, säger hon.
I dag har DUV Åland omkring 450 medlemmar och bedriver verksamhet inom bland annat fritid, läger och familjestöd. En viktig del av verksamheten är att fungera som röst gentemot myndigheter, något som verksamhetsledare Susan Enberg lyfter fram.
– Vi företräder en målgrupp som inte alltid kan föra sin egen talan. Då är det vi som är lite obekväma och det är vår styrka, säger hon.