Mise föreslår skrotbilspremie


Skrotbilspremie och tillfälligt stöd för att ta hand om övergivna fordon. Mise hoppas på ny renhållningslag så att hushållen slipper betala andras skortbilar.
-Vi har ett växande problem med skrotbilar och i dag över 20 öppna ärenden. Det är kostsamt och pengarna för arbetet måste tas från hushållens renhållningsavgifter, vilket är fel! Det säger Sofie Dahlsten, verksamhetsledare på Ålands miljöservice, Mise.
Styrelsen för Mise vill ha ändring på dethär och föreslår, i en skrivelse till landskapsregeringen att en skrotbilspremie införs för att ge fordonsägare en morot att skrota fordon i stället för att lämna dem i skog och mark. I väntan på ny renhållningslagstiftning vill Mise också ha stöd av landskapet för den hantering av skrotfordon dom måste sköta.
En skrotbilspremie som utbetalas först när man köper en ny bil. Det är en modell som Mikael Björkvall, vid Mariehamns bilcenter gärna skulle vilja se. Som medlem i Motorbranschorganisationen på Åland, MBO är det här frågor som han gärna diskuterar.
Taggar
Författare
Bengt Hannus