Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Minister Holmberg-Jansson kommenterar ÅMHM

Slitningarna inom ÅMHM:s styrelse och mellan styrelsen och myndighetschefen tycks snarare ha förvärrats än mildrats.

I går rapporterade vi om att styrelseordförande Marcus Måtar med stöd av en majoritet i styrelsen gång på gång har slagit ner förslag som myndighetschefen Susanne Perander lagt fram.

Det är svårt att utföra ett ansvarsfullt styrelsearbete, med beredningar som saknas när ordförande föredrar ärenden eller kommer med motförslag, menade styrelseledamot Kicki Blomgqvist.

Styrelsen agerar rätt och riktigt, kontrade styrelseordförande Marcus Måtar. Han tillhör Obunden samling och beskyller oppositionens styrelseledamöter – Kicki Blomqvist (S) och Mikael Staffas (Lib) för att vara nickedockor och gummistämplar.

Men riskerar samarbetsproblemen att påverka myndighetens förutsättningar att utföra sitt arbete, och bör och ska landskapsregeringen agera i frågan? Vi ställde frågan till social- och hälsovårdsminister Annette Holmberg-Jansson.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 3.3.2021 kl. 16:22|Uppdaterad 3.3.2021 kl. 17:12