Maria lovar många skratt i sorgen med sin föreläsning Gravallvarligt

Ni som lyssnar på Ålands Radios sommarprat minns säkert Maria Teir, förra sommarens mest lyssnade sommarpratare. Hennes sommarprat ramades in av sorg och sorgearbete främst, efter makens bortgång.
Nästa projekt för henne blir en föreläsning.
– Det var min kompis som sa att det skulle vara synd om jag tog med mej min historia i graven så jag hoppas att nån kan ha nytta av den säger, Maria.
Föreläsningen berör döden och arbetsnamnet är Gravallvarligt, men så hemskt sorgligt är det inte meningen att det ska bli.
– Jag kommer att trycka på många ömma punkter, men jag kommer göra det med glimten i ögat och det kommer bli många skratt, säger hon.
Hon tillägger att det vanligtvis är kvinnor som besöker den här typen av föreläsningar och hoppas på att se män i publiken.
Föreläsningen hålls på Alandica 29 oktober.
