Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Många äldre känner sig ensamma i vardagen

Synnöve Jordas. Foto: Peter Grönholm

Julen står för dörren och det är en högtid som förknippas med familj och gemenskap. Men inte för alla. Många är dom där ute i stugorna som sitter ensamma på jul och kanske till och med året runt.

– En femtedel av hushållen på Åland är enpersonshushåll och även om inte alla av dom är ensamma så finns det många som är det,säger Synnöve Jordas som föreläser om ensamhet.

Problemet är störst hos äldre som inte längre är i arbetslivet och därmed inte har den sociala kontakten som ett jobb ger berättar hon och tillägger att höstens problem inom vården med ökade väntetider faktiskt fört något gott med sig.

– I väntrummet till labratoriet på ÅHS var det jättemycket folk och de började prata med varandra och fick på så sätt lite social kontakt, säger Synnöve.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Peter GrönholmVisa profil
Publicerad 17.12.2025 kl. 11:10