Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Lemlandsgård med feeling för föl

0:00
-0:00
Media 1 av 3Feeling för föl
Media 2 av 3Fölet Love, här med sin mamma, ska bli avelshingst när han blir stor. Foto Elvis Ahlgren ÅRTV
Media 3 av 3Petra Ramstedt (till vänster) är en av de aktiva hästskötarna på Axgården. Foto Elvis Ahlgren ÅRTV

Axgården Ab är ett företag som kanske inte så många hört talas om . Än. Men får ägarna som de vill kan det ganska snart bli ändring på det.

Axgården ägnar sej sedan 2013 åt att föda upp ridhästar. Men det är inget renodlat stuteri säger en av personerna som jobbar på gården, Petra Ramstedt.

Man har inga hingstar på gården utan tar emot sändningar med sperma och inseminerar stona på gården.

På gården finns redan lilla fölet Love, som har sålts och ska bli avelshingst på en annan gård. Och Indigo som ska bli dressyrhäst.

Det blev fyra föl i år, men målet är att utöka till att föda runt 20 föl per år.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Tua Åström
Publicerad 25.4.2017 kl. 14:01|Uppdaterad 26.4.2017 kl. 12:38