Läkare om coronavirusets farlighet

Vi har alltså fått ett nytt coronavirus, ett virus i samma familj som de som orsakar Sars och Mers, lungsjukdomarna som spreds för ett decennium sedan. I värsta fall orsakar viruset andningssvårigheter, lungödem och död, men dess risker är överdrivna. Det menar förre smittskyddsläkaren Stefan Björkbom.
Risken för att dö i den nya sjukdomen Covid-19, den som orsakas av det nya coronaviruset, är jämförbar med att dö av vanlig säsongsinfluensa - lite högre i Kina, i stort sett jämförbar i väst. Trots det reagerar världen med övertrycksdräkter, gummihandskar och hela hotell och kryssningsfartyg i karantän i veckor.
Vad kommer det sig, och är det bara medias uppskrämda tonläge som underblåser rädslan? Vi ställde dessa och många andra frågor till före detta smittskyddsläkaren vid ÅHS, Stefan Björkbom.
Taggar
Författare
Frippe Granlund