Inte bara guld och silver som räknas bland metalldetektorfynden


En blytyngd med ett bomärke finns bland de fynd som en grupp metalldetektorhobbyister har gjort i Saltvik och Jomala i september. Märket har använts av flera gårdsägare inom släkten Mattsson från mitten av 1700-talet och in på 1800-talet.
Veronica Lindholm, antikvarie för den arkeologiska samlingen vid Ålands museum, säger att tyngden kan ha använts som vikt eller sänke, men att man ännu inte vet säkert. Det är kopplingen till tidigare ägare som gör den intressant för museet.
Enligt Lindholm är det inte bara guld- och silverföremålen bland fynden som är värda att bevara. Även vardagliga saker kan bidra till att berätta om livet på Åland förr.
–Blytyngden representerar något spännande och jag har inte sett något liknande i vår samling. Därför tar jag in den, säger Veronica Lindholm.

Bland de övriga fynden finns ett dräktspänne som bedöms vara från 600-talet, arabiska silvermynt och ett silvermynt från Johan III tid på 1500-talet. Ungefär hälften av de inlämnade fynden bedöms vara intressanta för museets samling.