Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

I serien min båt: Stellan Egelands snart 100 åriga träbåt

Stellan Egeland i sin båt Cactus. Foto: Moa Aulanko

I veckans avsnitt av Min båt får vi kliva ombord på Kaktus, en välbevarad träbåt från 1927, ägd av Stellan Egeland.

Stellan berättar om hur han köpte båten mitt under coronapandemin, en chansning som visade sig vara helt rätt.

– Det var exakt den modellen jag letat efter i många år. De flesta gamla träbåtar byggdes bara i ett exemplar, så det gäller att slå till när möjligheten dyker upp, säger han.

Under huven sitter idag en DeSoto V8 från 1956, men trots det puttrar den på i lugn och stadig takt.

Men att äga en nästan hundra år gammal träbåt innebär också mycket ansvar. Varje år krävs omfattande underhållsarbete från slipning och lackning till strukturella renoveringar.

– Man får aldrig slarva. Om man skippar underhållet ett år, så får man igen det dubbelt nästa år, säger Stellan.

Kaktus har sin hemmahamn på Åland, där Stellan och hans familj oftast gör kortare turer. Det var sommarloven på Åland som en gång väckte intresset för träbåtar hos Stellan. När han inte kunde ta med sig garaget till ön, fick det bli en träbåt istället, och sedan var han fast.

Taggar

  1. Feature
  2. Min båt

Författare

  1. Moa Aulanko
Publicerad 28.7.2025 kl. 16:32|Uppdaterad 29.7.2025 kl. 10:38