Finströms sjöscouter firar 50 år

På söndag klockan 12.30 uppmärksammar Finströms sjöscouter sitt 50-årsjubileum. Firandet äger rum vid Mikaelsgården i Finström.
Scoutverksamhet har funnits på Åland länge men 1976 bestämde man sig i Finström för att göra det ordentligt. Och sedan stormen Alfrida och pandemin har intresset för friluftsliv och scoutverksamhet ökat.
– Människor här på Åland insåg värdet i att kunna hantera ett stormkök, göra upp eld och ta vara på sig själva. Det gjorde att många föräldrar fick upp ögonen för den här typen av barn- och ungdomsverksamhet, säger Fredrik Erlandsson, kårchef för Finströms sjöscouter
När man fyller jämt finns det inga andra alternativ än att fira ordentligt enligt Erlandsson.
– Alla åländska scouter samlas varje vår till en gemensam träff med servering och utdelning av märken. I samband med denna träff ska vi höja högtidlighetsnivån med alla åländska scouter på plats och firar som sig bör, säger han.