Faraomyror problem i Hammarland

Bild 1 av 3För att undvika att myrorna är på bänkarna strör Sara Wikström ut salt varje dag. Foto: Sara Lindroos.
Bild 2 av 3För att att försöka få bukt med myrorna på egenhand strör Sara Wikström ut salt i köket. Foto: Sara Lindroos.
Bild 3 av 3I ena skåpet hos Desirée Land har myrorna samlats vid lite kattmat. Foto: Sara Lindroos.

Boende på Klockarvägen i Hammarland har länge haft problem med faraomyror, ett skadedjur som inte naturligt finns i Norden utan på varmare breddgrader. Myrorna trivs i värmen, är mycket små, och svåra att bli av med. Fastigheten som har invaderats av skadeinsekterna ägs till hälften av kommunen och hälften av en privat hyresvärd.

Enligt Hammarlands kommunstyrelseordförande Tomas Blomberg har problemet varit känt i ett par månader.

Sara Wikström och Desirée Land är boende i lägenheterna som ligger ovanpå kommunkansliet. Båda två har problem med myror i sina lägenheter.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Sara Lindroos